Biatlonistka Davidová si v úvodním sprintu SP v Östersundu dojela pro bronz

Biatlonistka Markéta Davidová skončila třetí v úvodním sprintu Světového poháru. Ve švédském Östersundu v neděli nestačila je na Italku Dorotheu Wiererovou a Norku Marte Olsbuovou Röiselandovou. Dvaadvacetiletou Češku po bezchybné, ale pomalejší střelbě dělilo od vítězství 11,9 sekundy

Tento článek je více než rok starý.

Östersund (Švédsko) (Aktualizováno: 17:21 1. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Davidová při úvodním závodě světového poháru v biatlonu v Östersundu - sprintu žen na 7,5 kilometru. | Zdroj: Reuters

Davidové se dařilo už v sobotu ve smíšené štafetě a v neděli od začátku bojovala o stupně vítězů. Po druhé střelecké položce měla druhý mezičas se ztrátou 3,7 sekundy na obhájkyni triumfu ve Světovém poháru Wiererovou, která jednou chybovala.

V závěrečném kole ale toto manko smazat nedokázala a navíc neodolala ataku v neděli nejrychlejší běžkyně Röiselandové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonistka Markéta Davidová vybojovala ve švédském Östersundu bronz. Své dojmy ze závodu sdělila v rozhovoru s Davidem Nyčem

„Střelba by takhle určitě šla. Doufám, že se mi příště poběží trochu lépe, protože to opravdu byl boj,“ řekla Davidová po závodu Radiožurnálu. „Střelba mě strašně podržela. Kdybych měla jet nějaké trestné kolo navíc, tak už do cíle asi nedojedu. Dvě nuly byly dost dobré.“

Jak česká závodnice přiznává, to, že má medaili, zjistila až v cíli na tabuli. „Strašně mi docházely síly. Nad tímhle jsem vůbec neuvažovala. Říkala jsem si, bude to do desítky, to by mohlo být dobré. Zkoušela jsem jet na setrvalost,“ vysvětluje.

Davidová se dostala ve Světovém poháru na stupně vítězů popáté, čtyřikrát uspěla v minulé sezoně. Jejím nejlepším výsledkem je lednové vítězství ve sprintu z italské Anterselvy.

Díky solidním běžeckým výkonům bodovaly ještě devatenáctá Eva Kristejn Puskarčíková a třicátá Lucie Charvátová. První jmenovaná na střelnici dvakrát minula, ale pomohlo jí, že druhé kolo absolvovala s Davidovou.

„Musím říct, že jsem byla mile překvapená, že jsem s ní dokázala jet. Makula mi hrozně pomohla. Mrzí mě ta dvojka (dvě chyby při střelbě). Je škoda, že když mi vyšel ten běh, že jsem nedala o něco málo míň,“ uvedla Puskarčíková.

Charvátová udělala dokonce tři chyby, ale desátý běžecký čas ji vynesl na konec třetí desítky. Na nejzkušenější člence týmu Veronice Vítkové se podepsaly letní dýchací problémy, kvůli kterým mohla pořádně začít trénovat až měsíc a půl před sezonou. S jednou chybou obsadila 45. pozici.

„Závod byl hodně těžký. Bohužel na víc asi v tuhle chvíli není, bylo to trápení. Snažila jsem se pohlídat na začátku tempo, ale stejně ty síly na konci nebyly,“ poznamenala.

Daleko měla k bodům Jessica Jislová, která se dvěma chybami skončila v sedmé desítce.

Výsledky SP v biatlonu v Östersundu
Muži - sprint 10 km: 1. J. T. Bö 24:18,3 (1 tr. okruh), 2. T. Bö (oba Nor.) -19,0 (1), 3. Jelisejev -19,9 (0), 4. Loginov (oba Rus.) -27,1 (1), 5. M. Fourcade (Fr.) -27,9 (2), 6. Kühn (Něm.) -28,7 (2), 7. Dale -29,4 (1), 8. Bjoentegaard (oba Nor.) -31,7 (1), 9. Eberhard (Rak.) -33,8 (2), 10. Ilijev (Bulh.) -36,0 (2), ...16. Krčmář -1:06,4 (0), 26. Václavík -1:29,1 (1), 36. Šlesingr -1:51,1 (0), 39. Štvrtecký -1:54,5 (2), 84. Moravec (všichni ČR) -2:56,5 (4).
Ženy - sprint 7,5 km: 1. Wiererová (It.) 19:48,5 (1), 2. Olsbuová Röiselandová (Nor.) -8,6 (2), 3. Davidová (ČR) -11,9 (0), 4. Preussová (Něm.) -19,2 (0), 5. Perssonová (Švéd.) -21,6 (1), 6. Hermannová (Něm.) -22,1 (1), 7. Innerhoferová (Rak.) -37,3 (1), 8. Häckiová (Švýc.) -39,6 (2), 9. Aymonierová (Fr.) -40,0 (1), 10. Vita Semerenková (Ukr.) -41,1 (1), ...19. Puskarčíková -59,7 (2), 30. Charvátová -1:20,6 (3), 45. Vítková -1:42,1 (1), 65. Jislová (všechny ČR) -2:22,9 (2).

David Nyč, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít