Tenisté si zahrají o finálový turnaj Davis Cupu, o vítězství proti Bosně rozhodl mladík Forejtek

Osmnáctiletý Jonáš Forejtek zajistil českým tenistům vítězství v 1. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru v Bosně a Hercegovině. Týden po triumfu ve dvouhře juniorů na US Open při svém debutu v týmové soutěži porazil v rozhodující závěrečné dvouhře domácího Tomislava Brkiče 6:1, 6:7 a 6:1. Český tým vyhrál 3:2 na zápasy.

Zenica (Bosna a Hercegovina) (Aktualizováno: 19:38 15. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jonáš Forejtek.

Jonáš Forejtek. | Zdroj: Profimedia

Výhra zajistila svěřencům kapitána Jaroslava Navrátila účast v březnové kvalifikaci o finálový turnaj pro osmnáct nejlepších týmů.

Karolína Plíšková vyhrála v Čeng-čou čtvrtý letošní titul, Peschkeová ovládla s Melicharovou čtyřhru

Číst článek

Nejlepší junior světa Forejtek si připsal dva body. V sobotní zahajovací dvouhře porazil Mirzu Bašiče 7:5 a 6:4. Po výhře Jiřího Veselého nad Brkičem 6:2, 7:6 čeští tenisté vedli už 2:0, ale dnes se o výhru strachovali. Veselý s Jiřím Lehečkou prohráli s Bašičem a Brkičem 6:7, 3:6 a Veselý podlehl Bašičovi 6:7, 3:6.

„Jonáš si zaslouží absolutorium. Ustál to psychicky i fyzicky. Je příslibem do budoucna a velkým talentem,“ řekl Navrátil České televizi.

Forejtek vletěl do utkání s Brkičem zostra. V prvním setu hrál agresivně, soupeři nic nepovolil, rychle vedl 5:0 a za 20 minut zvítězil 6:1. Ve druhé sadě neudržel brejk a v tie-breaku měl za stavu 6:5 první mečbol, ale „ztuhla“ mu ruka a bekhend poslal daleko mimo kurt. Brkič toho využil a tie-break získal 9:7.

Třetí set rozhodla skoro dvacetiminutová hra za stavu 2:1 pro Forejtka. Český mladík proměnil devátý brejkbol, když doběhl zkrácení a soupeř trefil síť. „Pak už byl trošku horší,“ řekl Forejtek k soupeři. Český hráč ukázal i dobré oko, k brejku na 5:1 se dostal poté, co si dvakrát po sobě vyžádal jestřábí oko a měl vždy pravdu.

Klobouk dolů, jak to zvládl, chválí Veselý daviscupového debutanta Forejtka

Číst článek

Zápas Forejtek ukončil jako zkušený hráč při svém podání čistou hrou. Při druhém mečbolu trefil dvanácté eso v utkání. „Jsem hrozně rád, že jsme dokázali vyhrát,“ řekl mladý tenista.

Forejtek dokázal to, co před ním nezvládl z pozice favorita v souboji jedniček Veselý. Ten měl v prvním setu utkání s Bašičem v tie-breaku čtyři setboly, ale ani jeden neproměnil a tie-break prohrál 7:9. Ve druhém setu ztratil český tenista podání na 2:4, vzápětí sice brejk získal zpět, ale další dvě hry prohrál.

Ve čtyřhře český pár nevyužil v první sadě setbol při servisu Brkiče, který ale hrozbu ztráty sady odvrátil přímým bodem z podání. V tie-breaku Veselý s Lehečkou uhráli jen dva body a druhou sadu rozhodla ztráta Lehečkova podání ve druhé hře.

„Při setbolu přišel výborný servis a při ztrátě podání jsem nezaservíroval dobře a jim vyšel return. Ať jsme se pak snažili sebevíc, tak šance na returnu nepřišla,“ řekl sedmnáctiletý Lehečka.

Neskutečné, jak to Jonáš Forejtek ustál, v 18 letech. To jsou týdny panečku. Titul na #USOpen dvě výhry včetně rozhodující při debutu v #daviscup mazec

19:28 – 15. 09. 2019

4 101

1. kolo evropsko-africké zóny tenisového Davisova poháru:
Bosna a Hercegovina - ČR 2:3
Bašič, Brkič - Veselý, Lehečka 7:6 (7:2), 6:3, Bašič - Veselý 7:6 (9:7), 6:3, Brkič - Forejtek 1:6, 7:6 (9:7), 1:6.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít