České šance ztroskotaly na Vasilevském, bronz z mistrovství světa berou po nájezdech Rusové

České čekání na medaili z mistrovství světa v hokeji trvá. Národní tým sice v boji o třetí místo jasně přestřílel Rusko, jenže to mělo v brance Andreje Vasilevského, který vychytal sborné vítězství 3:2 v samostatných nájezdech.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava (Aktualizováno: 18:23 26. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na medaili se po neúspěšném zápase o třetí místo protáhne už na sedm let, naposledy národní tým získal bronz v roce 2012, z Bratislavy odjíždí bez medaile po porážce 2:3 po samostatných nájezdech.

ONLINE: Rusko - Česko

Číst článek

Český tým nastoupil v brance s třineckým brankářem Šimonem Hrubcem. Brankář Pavel Francouz a obránce Michal Moravčík nemohli ze zdravotních důvodů do zápasu zasáhnout. Trenéři se také rozhodli přeházet pořadí jednotlivých lajn.

Lépe do zápasu vstoupila sborná. Už ve druhé minutě si připsala první šanci hvězda Washingtonu Capitals Alexandr Ovečkin. Krátce nato musel český tým řešit velký závar před Hrubcem, branka ale naštěstí nepadla.

Tlak Rusů se pak stupňoval v přesilové hře po faulu Tomáše Zohorny. Hrubec se ale několikrát vyznamenal a podržel český tým. Po skončení oslabení začali být aktivnější i čeští hokejisté a hra se postupně vyrovnala.

První branka padla sedm minut před koncem. Dmitriji Jaškinovi se nepodařilo vyhodit puk, Michail Sergačjov využil jeho zaváhání a nahodil kotouč na bránu. Puk ještě stihl tečovat Michail Grigorenko za Hrubcova záda.

Rusům ale vedení dlouho nevydrželo. David Sklenička přihrál přes půl hřiště Michalu Řepíkovi, který jel sám na Andreje Vasilevského a ranou mezi betony mu nedal šanci. Ruské vedení trvalo pouhých 47 vteřin.

Krátce po obou gólech si připsali velké šance Grigorenko, Ilja Kovalčuk, Dominik Simon, Sklenička a Rado Gudas. Skóre se ale měnilo až minutu a půl před koncem třetiny zásluhou „plzeňské lajny“ Jan Kovář – Milan Gulaš – Dominik Kubalík. Kovář zpoza brány našel Kubalíka, který prostřelil Vasilevského.

Druhá třetina začala velkým tlakem Rusů, který přetavili v gól. Kovář udělal téměř stejnou chybu jako předtím Jaškin, Nikita Gusev přihrál na Arťoma Anisimova, jehož střelu tečoval Gudas mezi Hrubcovy betony.

O chvíli později si chtěli Češi vzít vedení zpět, Michael Frolík ale Vasilevského nepřekonal. Pak si šanci připsali ještě Ovečkin, český kapitán Jakub Voráček, Kovář a Gulaš, skóre se ale neměnilo. Rusové pak začali stupňovat tlak, z něhož ale vytěžili jen nastřelenou tyč po střele Nikity Guseva.

Poté se hra vyrovnala a několik šancí si připsali i čeští hráči, se všemi si ale kandidát na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře základní části NHL poradil.

Rusové zakončili dvacetiminutovku velkým tlakem a několika šancemi. Největší měl asi Ovečkin, který stahovačkou obešel obránce a předložil puk spoluhráči u druhé tyče, který ale při zakončení zaváhal a Hrubec ho vychytal.

Třetí část hry začali čeští hokejisté aktivně, jenže Jan Kolář po třech minutách fauloval a k velké nelibosti Miloše Říhy šel na trestnou lavici. V situaci pěti proti čtyřem ale měli největší šanci oslabení hráči v bílém. Radek Faksa ale při úniku nechal vyniknout Vasilevského.

Ruský gólman si připsali další zákroky i ve vyrovnaném počtu hráčů. Chytil jak ránu Dominika Simona, tak Davida Skleničky.

Pokud si národní tým dokázal vytvořit šance i v oslabení, ještě víc jich měl v přesilovce po podražení od Grigorenka. Tu největší obránce Filip Hronek, který donutil brankáře Ruska k dalšímu skvělému zákroku betonem.

Rudí odolávali českému tlaku, ale vyráželi do smrtících protiútoků, po jednom z nich Grigorenko přiměl Hrubce dokázat, že i on patří mezi extratřídu. V 58. minutě měl i štěstí, když Jevgenij Kuzněcov po přečíslení dvou proti jednomu netrefil odkrytou bránu.

70 sekund před koncem šli do přečíslení i Radek Faksa s Ondřeje Palátem. První jmenovaný vzal situaci na sebe a rozhodl se pro střelu nad rameno, jenže Vasilevskij je obrovský gólman a ránu chytil. O chvíli později si poradil i s dorážkou Kováře.

Šedesát minut zápasu tak o držitelích bronzové medaile z mistrovství světa nerozhodlo. Následovalo prodloužení. Naplánováno bylo na 10 minut ve třech hráčích na obou stranách. Přečíslení střídalo přečíslení a šance šanci.

Tu největší měl minutu a půl před koncem Gusev, který minul prázdnou branku poté, co mu jasnou příležitost připravil Nikita Kučerov. Štěstěna o rozhodující gól připravila na druhé straně Kubalíka i Hronka.

Sedmdesát minut hry nestačilo, majitele bronzových medailí tak určily až samostatné nájezdy. Vrána v první sérii netrefil, zato Kovalčuk zavěsil svůj blafák s přehledem. Vasilevskij vychytal i Kubalíka, Hrubec si na druhé straně počkal na Kučerova.

Ve třetí sérii se neprosadil Kovář, zato Hrubce mezi betony trefil Nikita Gusev. Když ve čtvrté sérii neuspěl ani Filip Hronek, bronz dostali na krk Rusové.

Mistrovství světa v hokeji v Bratislavě - o 3. místo:
ČR - Rusko 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Řepík (D. Sklenička, Rutta), 19. D. Kubalík (Jan Kovář, Gulaš) - 13. M. Grigorenko (Sergačov), 21. Anisimov (Gusev), rozhodující sam. nájezd Kovalčuk. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Kaukokari (Fin.) - Malmqvist (Švéd.), Oliver (USA). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 9085.
Sestavy:
ČR: Hrubec - Rutta, D. Sklenička, Gudas, Kolář, Hronek, D. Musil, Zámorský - Řepík, T. Zohorna, H. Zohorna - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - J. Voráček, Simon, Frolík - Palát, Faksa, Jaškin - J. Vrána. Trenéři: Miloš Říha, Robert Reichel a Karel Mlejnek.
Rusko: Vasilevskij - Orlov, Zajcev, Gavrikov, Sergačov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, M. Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Plotnikov, Andronov, Kovalčuk - Barabanov. Trenéři: Ilja Vorobjov, Anvar Gatijatulin, Alexej Kudašov a Alexej Žamnov.

vman, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít